مشاوره رایگان : 021-36619524

گازرسانی

 

آموزش لوله کشی گاز خانگی، ساختمانی و صنعتی، هزینه

برقراری اتصالات گازی برای فر، خشک‌کن یا سایر وسایل گازی بسیار ساده است. در این نوع اتصالات اغلب مهم سرهم کردن لوله‌ها به یکدیگر است. اما دانستن اینکه از چه نوع اتصالاتی استفاده شود به مهارت نیاز دارد. اتصالات اشتباه می‌تواند منجر به نشت گاز و بروز خطر شود. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور به یک شکل ایمن اتصالات یک خشک‌کن گازی یا هر وسیله گازی دیگری را برقرار کنید.
نصب لوله گاز

محل‌ قرارگیری کنتور
برای دسترسی و ارائه خدمات آسان کنتورها بهتر است در بیرون قرار بگیرند. کنتورها بهتر است در یک مکان تایید شده و/یا دارای ساختارهایی که برای حفاظت از کنتور گاز و لوله‌های اطراف آن در برابر آسیب‌های فیزیکی مانند افتادن، حرکت کردن یا یخ‌زدگی و برف طراحی شده قرار داده شوند. بهتر است کنتورها زیر سقف شیب‌دار یا سایر مکان‌هایی که مقادیر زیادی آب، برف یا یخ ممکن است از سقف به داخل کنتور چکه کند و یخ بزند قرار داده نشوند و همچنین در فاصله زیاد و خیلی دور کار گذاشته نشوند.
حفاظت از کنتور/ لوله‌های خروجی گاز
محل های ترجیحی برای کنتور/ لوله‌های خروجی گاز محل‌هایی هستند که نیاز به محافظت ندارند. چنانچه یک مشتری روی مکانی اصرار دارد که احتمال آسیب به کنتور در آن محل وجود دارد هزینه حفاظت از کنتور بر عهده خود مشتری خواهد بود.

اتصالات سرویس
در همه لوله‌کشی‌های خانگی لوله‎ها باید 14 اینچ در سمت راست محل تعبیه شده برای لوله گاز و 30 اینچ بالای سطح زمین کشیده شوند. در مواقعی که چند کنتور باید نصب شود مانند جایی که دو خط لوله خانگی یا بیشتر به یک دستگاه چند کنتوری وصل می‌شوند فاصله کنتورها نباید کمتر از 10 اینچ یا بیشتر از 12 اینچ باشد. خطوط گازرسانی باید با فاصله 3 اینچ از سطح دیوار که ممکن است آجری، گچی، نما و غیره باشد کشیده شوند.
طرح لوله‌کشی
توصیه می‌شود که پیش از اقدام به نصب سیستم لوله ‌های گاز یک طرح از لوله‌کشی آماده کنیدکه مکان‌های پیشنهادی قرارگیری لوله‌ها و اندازه لوله شاخه‌های مختلف را نشان دهد. ملاحظات لازم باید برای نیازهایی که در آینده ممکن است پیش آید مد نظر گرفته شود.
جنس لوله‌های گاز
از آنجا که لوله کشی گاز یک بخش ثابت ساختمان است داخل و بیرون لوله‌کشی زمینی بهتر است از جنس آهن با وزن استاندارد لینک به مقاله لوله اهن سیاه یا فولاد گالوانیزه لینک به مقاله فولاد گالوانیزه (گالوانیزه یا سیاه رده 40 )، اتصالات آهنی انعطاف‌پذیر(چکش‌خوار) و شیرهای قطع و وصل جریان تایید شده یا سیستم لوله گذاری فولاد ضد زنگ راه راه باشد.
لوله‌های پلاستیکی
لوله پلی اتیلن پلاستیکی و کوپلینگ‌های فشرده‌سازی باید حتما برای استفاده در گاز طبیعی تایید شده باشند و حتما زیر زمین نصب شوند. باید روی همه لوله‌ها و اتصالات پلاستیکی کلمه GAS درج شده و مطابق با ASTM D2513 باشند(60 psi و بالای لوله با تراکم بالای تایید شده3408 / 4710 ) لوله‌های پلاستیکی تنها باید در خارج از خانه و زیر زمین نصب شوند. لوله پلاستیکی نباید در داخل یا زیر ساختمان‌ها یا اسلب‌ها(دال) مورد استفاده قرار گیرد.
لوله گذاری فولاد ضد زنگ (C.S.S.T.)
لوله فولادی ضدزنگ راه راه تایید شده لینک به فولاد ضد زنگ می‌تواند برای لوله‌کشی گاز مورد استفاده قرار گیرد به شرطی که در سیستمی استفاده شود که لوله گذاری و اتصالات، برای چنین سیستمی تست و تایید شده باشند. سیستم باید بر اساس دستورالعمل سازنده کار گذاشته شود. لازم است همه نصب‌های جدید سیستم لوله‌کشی CSST به سیستم الکترود اتصال زمین جریان برق در جایی که خط تامین سوخت با حداقل 6AWG سیم مسی یا معادل آن وارد ساختمان می‌شود متصل شوند این کار احتمال آسیب CSST به دلیل انرژی الکتریکی حاصل از رعد و برق را کاهش می‌دهد.
CSST در زیر زمین(دفن مستقیم) تمی‌تواند انجام شود مگر اینکه به صورت تخصصی به عنوان یک دستگاه‌ زیرزمینی طراحی و معرفی شده باشد. CSST بهتر است بین زمین و یک ارتفاع 6 فوتی و در جایی نصب شود که لوله کشی در معرض آسیب مکانیکی قرار نگیرد و همچنین داخل یک محفظه محافظت شود.
مهارت و رفع نقائص
در لوله‌کشی گاز بهتر است لوله‌ها عایق‌بندی شده باشند و در امتداد خطوطی که احتمال کمتری وجود دارد آسیب فیزیکی به ساکنین وارد کنند یا ساختمان را ضعیف کنند کشیده شوند. بهتر است همه لوله‌ها نو باشند یا در وضعیت خوبی باشند یعنی برای استفاده در لوله‌کشی گاز طبیعی مناسب باشند و از داخل خوردگی نداشته باشند.
به هیچ عنوان تعمیر نقائص موجود در لوله‌ها یا اتصالات پذیرفته شده نیست. لوله، اتصال یا اتصال رزوه‌ای خراب بهتر است برداشته شده و با جنس بهتری جایگزین شوند
گاز مایع
در زمان تغییر استفاده از گاز طبیعی به جای گاز مایع، خط تامین متصل به تانک گاز مایع باید حتما جدا شده و قبل از اینکه گاز طبیعی وارد ساختمان شود قطع شود. بهتر است خط تامین سوخت یا سیستم لوله‌کشی همزمان به یک تانک گاز مایع و کنتور گاز طبیعی متصل نباشد.
نصب لوله کشی گاز
همه اتصالات در یک سیستم لوله کشی آهنی ، باید اتصالات رزوه‌ای باشند که استانداردهای تایید شده رزوه‌ها را دارند ،مگر اینکه جوش داده شده باشند.
در لوله کشی گاز پایین دست نقطه تحویل(خط سوخت) امکان ورود به یک ساختمان یا خروج از آن در زیر آن نقطه فراهم نیست. این کار امکان نشت گاز وارد شده به یک ساختمان را از طریق نشت جداره فونداسیون کاهش می‌دهد. لوله گاز بهتر است در جایی بالای گرید وارد ساختمان شود و فاصله حلقوی بین لوله و دیوار باید عایق بندی شود.
خطوط سوختی که از یک فونداسیون یا دیوار بالای زمین کشیده می شوند باید یک پوشش محافظت کننده داشته باشند. زمانی که لوله‌ها در یک پوشش محافظتی قرار داده می‌شوند فضای حلقوی بین لوله‌‌ها و پوشش باید عایق بندی شود.
محدودیت‌های موقعیت:
لوله‌کشی داخل هر ساختمانی نباید از میان مجرای هوا، شوت لباس ، دودکش یا دریچه تهویه، مجرای تهویه، بالابر یا محور آسانسور بگذرد.
لوله‌های نصب شده در پایین دست نقطه تحویل نباید از میان هیچ واحد خانه شهری عبور کند مگر اینکه آن واحد به چنین لوله‌کشی اختصاص داده شده باشد. تغییرات در جهت لوله گاز باید با استفاده از اتصالات، خم‌های از پیش ساخته‌شده یا دستی انجام شود.
لوله‌کشی توکار ، اتصالات و ابزارها
یونیون‌ها، بوش‌ها، رگولاتورها، شیرهای قطع و وصل ، اتصال‌دهنده‌های انعطاف پذیر، شیلنگ‌های گاز و شیرهای اتوماتیک نباید پنهان شوند.
شیرهای قطع و وصل
شیرهای استفاده شده در اتصال با لوله‌کشی گاز باید از نوع تایید شده باشد. یک شیر قطع و وصل تایید شده در دسترس باید در لوله‌های تامین سوخت بیرون از هر دستگاه و جلوی یونیون یا اتصال‌دهنده در فاصله 6 فوتی دستگاه و در همان اتاق نصب شود. شیرهای قطع و وصل که در جعبه آتش نشانی قرار گرفته‌اند باید بر اساس دستورالعمل سازنده نصب شوند.
تست فشار
قبل از اینکه سیستم لوله‌کشی گاز سرویس و تایید شود لوله‌‌ها باید با فشار حداقل 3 psig تست شود و باید این فشار به مدت 10 دقیقه بدون هیچ وقفه‌ای حفظ شود. محدوده اندازه‌گیری نباید بیش از 5 برابر فشار آزمون باشد.
اندازه مورد نیاز لوله‌کشی گاز
در زمان نصب یک خط تامین سوخت اصلی برای محل یک کوره یا هیتر آبی استفاده از یک لوله با اندازه حداقل یک اینچ توصیه می‌شود تا امکان وصل کردن دستگاه‌های دیگری در آینده باشد.
هزینه
هزینه لوله کشی گاز بستگی به فاکتورهای مختلفی مانند هزینه کار و جنس لوله دارد.

 

 

جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم سرویس تماس حاصل فرمایید.

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان