مشاوره رایگان : 021-36619524

کانال کشی

عبارت است از مجموعه اقدامات در راستای ساخت و اجرای انواع کانال در انواع سیستم های تهویه، جهت جابه جایی و انتقال هوا و افزایش بهره وری از انرژی در تمامی فضای محیط. در واقع کانال ها وظیفه ی انتقال هوای گرم یا سرد شده و یا حتی گرفتن هوای محیط و پس از آن برگشت هوای تصفیه شده به محیط ساختمانی یا صنعتی را در انواع سیستم های هوایی برعهده دارند. بنابراین در تأسیسات صنعتی و هم چنین کولرها و سیستم های تهویه مطبوع خانگی از کانال سازی و کانال کشی استفاده می گردد.

در فرآیند انجام کانال سازی و کانال کشی، کانال ها در انواع اشکال چهارگوش، گرد و اسپیرال با بررسی شرایط محیطی طراحی شده و با انواع متریال، ورق های گالوانیزه، آلومینیومی و مسی و با استفاده از انواع عایق بندی های پشم سنگ، پشم شیشه، پلی و فوم و عایق های به روز و جدید ساخته می شود و پس از آن به نصب و راه اندازی و اجرای کانال کشی توسط متخصصین پرداخته می گردد.
فرآیند کانال کشی و نصب و راه اندازی انواع کانال ها از مواردی است که اگر بدون توجه به محیط و شرایط آن صورت بگیرد، می تواند به شدت باعث کاهش راندمان سیستم تهویه مطبوع به دلیل افزایش نشتی ها و در نتیجه تحمیل هزینه های سنگین بشود. برای مثال اندازه گیری و محاسبات دقیق باعث می شود که کانال ها در فرآیند کانال کشی با اندازه مناسب نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک نسبت به محیط نصب و راه اندازی گردد و در نتیجه دارای پوسته ی ساختاری کارآمدتر و مجراهای ورودی و خروجی با سایز مناسب خواهد شد.
کانال سازی و طراحی کانال کشی دارای سه مرحله ی تخصصی به شرح زیر است:
۱- تعیین محل دریچه ها و مسیر کانال ها روی نقشه
۲- تعین ابعاد و ضخامت کانال ها
۳- محاسبه ی افت فشار کل شبکه
بنابراین کانال کشی و کانال سازی نیازمند تخصص حرفه ای توسط کارشناسان طراحی و نصابان مجرب است. هرچه این مراحل دقیق تر انجام شود موجب می گردد که تعادل پس از نصب و راه اندازی تأمین گشته و موجب عملکرد بالاتر سیستم می گردد.

کانال کشی صنعتی و کانال کشی ساختمان

کانال سازی و کانال کشی ساختمان اغلب تنها دارای مسیر ورود هوا به محیط است، برای مثال کانال کشی کولرهای آبی به منظور ایجاد برودت که تنها به منظور ایجاد و انتقال هوای سرد به محیط ساخته و اجرا می گردد، ولی در کانال کشی های پیشرفته تر همانند کانال سازی و کانال کشی صنعتی این سیستم دارای مسیر رفت و برگشت هوا است. به این معنی که هوا از محیط وارد کانال شده و پس از اعمال فرآیندهایی از قبیل رطوبت گیری یا رطوبت زنی و همچنین عملیات تصفیه هوا به محیط برمی گردد. در ساخت کانال ها باید به مواردی همچون افت فشار کمتر، آلودگی صوتی کمتر، جلوگیری از منتقل شدن لرزش، در نظر گرفتن محدودیت در فضا، جلوگیری از نشتی هوا و منتقل شدن گرما، سرعت، افت اصطکاکی کمتر و… توجه داشت.

 

جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم سرویس تماس حاصل فرمایید.
Call Now Buttonمشاوره رایگان