مشاوره رایگان : 021-36619524

سیم کشی ساختمان

سیم کشی ساختمان بسته به نوع پروژه و کاربرد ساختمان به دو روش توکار و روکار انجام می‌شود.

سیم کشی در مدل توکار به روش های :سیم‌کشی توکار به وسیله جعبه تقسیم, سیم‌کشی توکار به وسیله جعبه کلید و پریز, سیم‌کشی توکار به وسیله جعبه فیوز انجام میگردد.

انواع سیم در سیم کشی

هر سیم الکتریکی از یک فاز و یک نول تشکیل شده است. سیم‌های تک رشته در سیم‌کشی توکار مورد استفاده قرار میگیرند و سیم های دو رشته معمولا برای سیم کشی رو کار استفاده میشوند:

سیم های افشان که معمولا برای سیم کشی تو کار مورد استفاده است؛چند رشته سیم به هم تابیده شده هستند که با روکش پی وی سی پوشیده شده و تا ولتاژ های متفاوت را پشتیبانی میکنند.

سیم‌های مفتولی دارای یک رشته سیم هادی بوده و به دلیل انعطافی که دارند، قابلیت فرم گیری دارند. این نوع سیم‌ها را در تابلوهای برق و سیستم‌های برق فشار قوی به کار می‌برند.

سیم‌های نیمه افشان ویژگی‌هایی مابین سیم افشان و مفتولی را دارند. میزان تابیدگی این سیم‌ها نسبت به نوع افشان کمتر، اما در مقابل، انعطاف‌پذیری بالاتری دارند.

برای سیم تلفن، از سیم دو زوج فویل دار استفاده می‌شود تا احتمال نویز گرفتگی خطوط تلفن کمتر شود.

سیم کشی ساختمان در روش توکار در سه بخش انجام می‌شود. در مرحله اول در هنگام ساخت ساختمان، مرحله دوم بعد از کف کاری، کاشی‌کاری و سفیدکاری دیوار‌ها و مرحله سوم بعد از نقاشی و تمام کردن کف انجام می‌شود.

در ابتدا باید نقشه ساختمانی شامل سیستم‌های روشنایی و صوتی، سوکت‌های برق، تلفن، آنتن مرکزی، آیفون، فن کویل‌ها، اطفاء حریق، برق اضطراری و موتورخانه ترسیم و سپس نقشه کشی اجرا شود:

معمول ترین اصولی که در  سیم کشی ساختمان باید رعایت شوند:

استفاده از تجهیزات مناسب و استاندارد و با کیفیت هزینه بالاتری دارد اما هر چه تجهیزات از استاندارد‌های ایمنی بیشتری برخوردار باشند، احتمال و خطرات مرتبط با فرسودگی، پارگی، اتصالی، برق گرفتگی، آتش سوزی و هزینه تعمیرات کاهش می‌یابد. همچنین در مصرف برق نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

در سیم کشی ساختمان باید نهایت دقت و تمرکز را داشت تا تمامی اتصالات به درستی صورت گیرند و محکم باشند. وجود اتصالات قوی بین سیم‌ها باعث می‌شود که جریان مناسبی رد و بدل شود و زمینه به وجود آمدن هر گونه خطایی از بین برود.

از موارد مهم و قابل توجه در سیم کشی ساختمان سیم ارت یا سیم اتصال به زمین است که در خصوص برخی از لوازم خانگی برقی باید مورد توجه قرار گیرد تا از بسیاری از خطرات احتمالی جلوگیری می‌نماید.

به نوع، تعداد و ضخامت سیم‌هایی که برای سیم کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید دقت شود به طور معمول در سیم‌کشی پریز سالن و اتاق‌ها و کولر آبی از سیم شماره ۲.۵، سیم‌های مربوط به روشنایی‌ها مثل لامپ ها، لوسترها، هالوژن‌ها از شماره ۱.۵ و سیم‌های ۴ برای کولر گازی و سیم اصلی ساختمان مسکونی استفاده می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم سرویس تماس بگیرید.

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان