مشاوره رایگان : 021-36619524

سیستم بدون وقفه(UPS)

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام کار کردن با کامپیوتر و یا یک دستگاه برقی با مشکل قطع برق و از بین رفتن اطلاعات و آسیب دستگاه مواجه شوید، حال این مشکل برای تاسیسات بزرگ و شرکت‌هایی که دارای تجهیزات الکترونیکی و حساس هستند به مراتب جدی‌ تر است و خسارت بیشتری به بار می آورد.

استفاده از یک منبع برق پشتیبان مانند سیستم تامین انرژی بدون وقفه (ups) به شما در فائق آمدن بر مشکلات ناشی از قطع و نوسان برق شهر کمک خواهد کرد و در برابر قطع کلی برق محافظت می‌شوید. برای جلوگیری از خرابی یا از دست دادن اطلاعات که ناشی از مشکلات برق است، سطوح مختلف حفاظتی را برای خود به وجود آورید.

تولید‌کننده‌های یو پی اس با توجه به نیاز‌ کسب‌و‌کار‌ها به انواع سیستم‌های یو پی اس، سه نوع UPS به بازار عرضه کرده‌اند. در ادامه به انواع یو پی اس و مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

انواع UPS

به طور کلی سه نوع یو پی اس در بازار می‌بینیم:

1- یو پی اس آفلاین – Standby UPS

این نوع UPS، هنگام قطع برق و به عنوان منبع جایگزین فعال می‌شوند.

2- یو پی اس آنلاین – Online UPS

با توجه به این‌که برق متناوب شهری در دستگاه‌های الکترونیکی به برق مستقیم تبدیل می‌شود، در سیستم آنلاین، برق ورودی بعد از یکسوسازی و تبدیل به ولتاژ مستقیم، و پس از تصحیح ورودی یعنی پاک سازی ورودی از نویز و احیاناً سطح ولتاژ ورودی، برای شارژ باتری استفاده می‌شود و خروجی باتری با بهره‌گیری از مبدل، مجددا به سیگنال سینوسی تبدیل می‌شود و چون این سیگنال کاملا باز تولید می‌شود، هچ گونه مشکلات برق شهری مانند نوسان و تغییر فرکانس را ندارد و کاملا سینوسی و ثابت است

یو پی اس های آنلاین فقط در مواقعی مانند بروز نقص فنی ،OVER LOAD یا افزایش بیش از حد دما، به حالت BYPASS می‌روند.

در یو پی اس های آنلاین زمان بین قطع برق شبکه و وصل برق اضطراری توسط یو پی اس، صفر ثانیه است.

3- یو پی اس تعاملی – Line Interactive UPS

در این مدل، مبدل همیشه در مدار وجود دارد و در صورت قطع برق، ورودی آن، باتری را تامین می‌کند. زمانی که برق شهر فعال است اینورتر و کانورتر باتری را شارژ می‌کنند و زمانی که برق شهر قطع شد این مجموعه به عنوان رزرو عمل می‌کند.

در این تکنولوژی، مبدل همیشه روشن است و هنگامی که توان منبع ورودی در بازه مجاز است، به شارژ باتری ها مشغول است و وقتی، توان ورودی از بازه مجاز خارج شود، پیوستگی توان خروجی، از مبدل و انرژی ذخیره شده باتری‌ها تامین می‌شود.

مزایا و معایب انواع UPS

مزایا و معایبی انواع یو پی اس، در دو جدول زیر بررسی شده است.

انواع UPS

Online

Line Interactive 

Standby – Offline

1-تامین دایمی و کامل برق

مقرون به صرفه نسبت به مدل آنلاین

قیمت پایین

2-تامین برق بدون اختلال

 محافظت بهتر نسبت به مدل آفلاین

فعالیت بی‌صدا

3-مناسب برای سیستم‌های برق اضطراری

 فعالیت بی‌صدا

بازدهی بالا

مقایسه مزایای انواع UPS

انواع UPS

Online

Line Interactive

Standby – Offline

1-قیمت بالا نسبت به انواع مشابه

فاقد مدار اصلاح ضریب قدرت ورودی

محافظت در کمترین سطح

2-استفاده از Stabilizer برای رفع نوسانات ولتاژ ورودی

خروجی برق بدون تنظیم و انتقال نوسان‌های برق شهری به دستگاه جانبی

3-فاقد مدار اصلاح ضریب قدرت ورودی

انتقال به حالت باتری با تاخیر زمانی

مقایسه معایب انواع UPS

زمان بین قطع برق شبکه و وصل برق اضطراری توسط یو پی اس در یو پی اس های Line Interactive و آفلاین، کمتر از 4 میلی ثانیه است.

4 میلی ثانیه زمانی است که پاورهای خازنی همچون پاورهای پی سی ها آن را تحمل می‌کنند و هیچگونه وقفه ای را در عملکرد دستگاه ایجاد نمی‌کند ولیکن در مجموع دارای امنیت پایین‌تری است.

Call Now Buttonمشاوره رایگان