مشاوره رایگان : 021-36619524

آتش نشانی

اطفا حریق
اطفا حریق به سیستمی متشکل از دستگاه ها یا عملیات و اقداماتی که در هنگام آتش سوزی با هدف مهار و خاموش کردن آتش و حتی در مواقعی در جهت کنترل و هدایت آتش به کار می رود، گفته می شود. هدف اصلی استفاده از سیستم اطفا حریق در درجه اول ، حفظ سلامتی افراد و جلوگیری از گسترش آتش سوزی و آسیب رسیدن بیشتر به اموال است تا در نهایت به محیط خسارت و آسیب کمتر وارد گردد. امروزه با توجه به شرایط محیط و نوع مواد استفاده شده برای سیستم اطفا حریق، انواع مختلفی از سیستم های اطفاء حریق در بازاروجود دارد.
اطفاء حریق
اطفاء حریق انواع متنوعی دارد از جمله سیستم اطفاء حریق آب و گاز، سیستم اطفای حریق پودری ، سیستم اطفا حریق اتوماتیک پودری، سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن، سیستم اطفاء حریق ترکیبات هالوژنه و سیستم اطفاء حریق فوم را می توان نام برد. با توجه به افزایش زندگی آپارتمان نشینی و ایجاد مراکز تجاری بزرگ وجود سیستم اطفاء حریق یکی از الزامات مهم و حساس برای هر ساختمان و مراکز مهم می باشد. به طوری که شهرداری های کلان شهر ها اقدام به ارائه آیین نامه سیستم اطفاء حریق برای افزایش ایمنی محیط نموده اند. با توجه به نحوه کارکرد انواع سیستم های اطفا حریق را می توان به سیستم اطفاء حریق اتوماتیک (سیستم اطفاء حریق خودکار) و دستی تقسیم نمود. سیستم اطفاء حریق اتوماتیک نسبت به عملکرد بهتر نسبت به سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. آشنایی با سیستم اطفا حریق از مهم ترین الزامات قبل از انتخاب سیستم اطفاء حریق می باشد.
اطفای حریق
اطفای حریق گازی زمانی که سایر سیتم های اطفای حریق مانند سیستمم اطفای حریق آب در خاموش کردن آتش ناتوان باشند، استفاده می شود. از این نوع سیستم اطفای حریق بیشتر به عنوان سیستم اطفا حریق تابلو برق و اتاق سرور ، تجهیزات مخابرایت و… استفاده می شود. سیستم اطفاء حریق که با استفاده از هیدروکربن های هالوژنه ترکیب می شود، در برخی از محیط ها نیز مانند هواپیما و زیردریایی که وزن کپسول مهم می باشد از این نوع کپسول آتش نشانی استفاده می شود. بنابراین سیستم اطفا حریق هواپیما نیز از نوع گازی می باشد.
سیستم اطفا حریق
سیستم اطفا حریق اتوماتیک مدل های مختلفی دارد یکی از انواع پراستفاده آن، سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب (Water Mist) یا سیستم اطفاء حریق با آب است که از پیشرفته ترین سامانه های حریق اتوماتیک شناخته می شود در این سیستم از آب به عنوان ماده اصلی برای خاموش کردن آتش استفاده می شود. این سیستم قطرات آب را به صورت قطره های ریز به قطر 300 تا 1000 میکرون بر روی آتش می پاشد این سیستم با استفاده از این روش منجر به خاموش کردن آتش می شود. این سیستم با خنک سازی آتش و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش منجر به مهار آتش می شود. این سیستم اطفا حریق در ابتدا با فرآیند خنک سازی کار خود را آغاز می کند. در فاز دوم بخار ابی که از پاشش قطرات آب بر روی آتش ایجاد می شود موجب راندن اکسیژن از محیط اطراف آتش شده و قطرات آب با ایجاد لایه ای جدا کننده از ارتباط اکسیژه با هوا جلوگیری می کند و با جداسازی مواد قابل اشتعال از آتش منجر به خاموش کردن آتش می شوند.
اتفا حریق
اتفا حریق و سیستم های خاموش کننده تنها به موارد بالا محدود نمی گردد بلکه برخی از سیستم های اطفای حریق می باشند که به صورت ترکیبی می باشند نوعی از این سیتم اطفای حریق سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس (vortex) نامیده می شود . سیستم اطفا حریق ورتکس که ترکیبی از گاز نیتروژن و مه آب می باشد. این سیستم تحت فشار نیتروژن آب را به قطرات ریز 10 میکرونی تبدیل می کند که بعد از ترکیب شدن قطرات آب با این نوع گاز، آب از نازل خارج می شود. این سیتم هیبریدی همزمان آتش را مهار و خاموش می کند.
قیمت سیستم اطفا حریق
قیمت سیستم اطفا حریق با توجه به اینکه چه نوع سیستم اطفا حریقی را برای چه محیطی و چه نوع تجهیزات اطفاء حریقی را انتخاب می نمایید، می تواند متفاوت باشد. در مقابل انواع سیستم های اطفاء حریق نوعی خاص از سیستم اطفای حریق وجود دارد که با نام سیستم اطفا حریق خشک شناخته می شوند. دلیل این امر عدم استفاده از آب در مکانیزم این نوع سیستم ها می باشد.
اطفای حریق چیست؟
اطفای حریق چیست؟ اطفای حریق به مجموعه عملیات و تجهیزات خاموش کننده آتش گفته می شود که برای مهار و کنترل شعله ها و جلوگیری از سرایت آتش استفاده می گردد. آتش مهار البرز به عنوان نمایندگی سیستم اطفاء حریق، ارائه دهنده تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اطفاء حریق و خدمات نصب سیستم اعلام و اطفا حریق هوشمند، و دستی می باشد.

انواع سیستم های اطفای حریق :
متفاوتی با توجه به کلاسه بندی حریق ها به منظور اطفای آن ها خاموش کننده های متفاوتی به شرح ذیل با توجه به ویژگی و قابلیتشان طراحی و تولید شده است :
خاموش کننده آب و گاز
خاموش کننده پودی
خاموش کننده دی اکسید کربن
خاموش کننده حاوی ترکیبات هالوژنه
خاموش کننده های حاوی کف

روش‌های اطفای حریق :
روش‌های اطفای حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا بیشتر از عوامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را کنترل کرد که البته امروزه مثلث حریق به منشور حریق تبدیل شده است که ضلع چهارم همان واکنش های شیمیایی است که منجر به ایجاد حریق می گردند. همچنین می‌توان آتش‌نشانی و یا اطفاء حریق را به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم کرد؛ که در نوع اول یعنی دستی، عملیات اطفای حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان صورت می‌پذیرد و در نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.
اطفای حریق دستی :
اطفای حریق دستی به تجهیزات گفته می شود که معمولا توسط یک فرد متخصص و یا آتش نشان بکار گرفته می شود و جهت فرمان از عوان انسانی استفاده میشود. نمونه اطفا حریق های دستی کپسول های آتش نشانی می باشد که معمولا در هر خانه و یا مکانی مشاهده می گردد. این کپسول های انواع مختلف دارند که بر اساس نوع و یا کلاس حریقی که می توانند خاموش کنند تقسیم بندی می شود. انواع سیستم های اطفای حریق دستی و یا به اصطلاح عامیانه خاموش کننده های دستی به شرح ذیل تقسیم بندی میشوند :
خاموش کننده های پودری ( پودر خشک شیمیایی )
خاموش کننده های پودری ( پودر تر شیمیایی )
خاموش کننده های پودری ( پودر خشک )
خاموش کننده های دی اکسید کربن
خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه
خاموش کننده های حاوی کف
این خاموش کننده ها دارای رنگ های متفاوتی بر روی بدنه می باشند که استاندارد بین المللی رنگ بدنه بصورت ذیل دسته بندی میشود:
قرمز : آب ، کرم : کف ، آبی : پودر ، سیاه : دی اکسید کربن و سبز مربوط به خاموش کننده های هالن می باشد.

اطفای حریق اتوماتیک :
سيستم هاي اتوماتيك اطفاء به چند دسته تقسيم ميشوند:
• Wet pip
• Dry pipe
• Alternate
• Pre action
• Deluge system
• Halon system
• Foam system

سيستم کف : Foam
در اين نوع کف عامل اصلي اطفاء ميباشد که در کارگاه هاي رنگ،مواد نفتي و غيره استفاده ميشود.

گاز هالون Halon :
در اين نوع گازهاي هالون جهت اطفاء استفاده شده و معمولا در سالنهاي کنترل و فضاهای پاک یا به اصلاح clean room مورد استفاده ميباشند. اکنون به علت مضر بودن گاز هالون برای لایه ازن طبق پروتکل مونترال از گاز آرگونيت، fm200 و یا پایروژن ایروسل بعنوان جایگزین این گاز استفاده میشود.

سیستم اطفای حریق آیروسل (Aerosol) :
سیستم های اطفاء حریق آیروسل (Aerosol) یاDSPA توسعه یافته اند تا جایگزین سیستم های هالون گردند که در اصل در کاربردهای دریایی، اتاقهایIT و غیره کاربرد داشتند. سیستم های اطفای حریق آیروسل را به صورت الکتریکی، گرمایی و دستی می توان فعال کرد. این سیستم بر روی لایه اوزون اثرگذار نبوده و باعث افزایش فشار در محیطی ای که در آن فعال شده است نمی شود.
این فرایند متکی بر مواد جامد با انرژی بالا در زمان فعال شدن می باشد که با هم در یک فضای عادی به ارمغان آورد. این سیستم می تواند برای حریق های نوعA وB وC وF استفاده شود و در حریق های اولیه و توسعه یافته هم با موفقیت اطفاء را انجام می دهد.

سیستم اطفای حریقNovec 1230 :
سیستم اطفاء حریقNovec 1230 بسیار کارآمد بوده و برای خطرات خاص ایده آل می باشد. اطفاء از طریق خاصیت خنک کنندگی آن صورت می پذیرد. مایع Novec 1230 به صورت گاز عمل می کند؛ با این حال در دمای اتاق مایع می باشد. مایع Novec 1230 دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر و طول عمر جوی بسیار پایین در حدود 3 تا 5 روز می باشد.همچنینNovec دارای بالاترین حاشیه ایمنی جهت استفاده در محیطهای اشغال شده (در حال بهره برداری) می باشد. روشی که Novec استفاده می کند بوجود آوردن سطح خاموش کنندگی بین 10 ثانیه و با جذب حرارت از آتش بجای تخلیه اکسیژن از محیط (مشابه آنچه که در سایر سیستم های اطفای گازی اتفاق می افتد) است. امروزهسیستم اطفای حریقNovec 1230 مقررات زیست محیطی را برآورده می کند. سطح غلظت Novec بسیار پایینتر از سطح تاثر گذار جانبی غیر قابل مشاهده آن است. Novec وسیعترین حاشیه ایمنی نسبت به هر جایگزین با دوام هالون را که در فروشگاه ها موجود می باشد را ارائه می دهد.
محیط هایی که توسط سیستم اطفای حریقNovec 1230 محافظت می شوند شامل:
• اتاق های سوئیچ مخابرات
• اتاق های کامپیوتری و کنترل الکترونیکی
• سالن های تست موتورها (Engine Test Cell Areas)
• مراکز داده (Data Centres)

سیستم اطفای حریقFM200 :
سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورتHeptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع از سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.
عملکردFM200 به صورت جذب حرارت از شعله و سوخت و کاهش دما تا جایی که شعله نمی تواند تنفس کند (روشن بماند) و بدین ترتیب حریق را خاموش می کند. FM200 به سرعت استقرار پیدا کرده، تمیز بوده و پس مانده روغنی، ذرات و آبی پس از اطفاءاز خود به جای نمی گذارد. سیستم اطفای FM200 در کمتر از 10 ثانیه به سطح خاموش کنندگی حریق می رسد و آتش های قابل احتراق، الکتریکی و مایعات قابل اشتعال را قبل از اینکه منجر به صدمات قابل ملاحظه ای بشود مهار می کند. وقتی که حریق به سرعت اطفاء شود به معنی صدمات و هزینه های بازسازی کمتر می باشد. این همچنین به معنای کمترین خرابی و اختلال در کسب و کار است.
FM200 جهت حفاظت از مناطق خطرناک، بحرانی و دارایی های با ارزش به صورت فوری قابل دسترسی می باشد. همچنین جهت حفاظت از تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی و اکثر مایعات و گازهای قابل احتراق موثر می باشد.
مناطقی که از سیستم اطفایFM200 جهت حفاظت می توان استفاده کرد به شرح ذیل می باشد:
• اتاقهای پردازش داده های الکترونیکی
• خزانه بانک
• مراکز سوئیچ مخابراتی
• اتاق های کنترل
• محل های نگهداری مایعات قابل اشتعال
• ترانسفورماتور و اتاق سوئیچ

سیستم اطفاء حریق باInergen :
Inergen یک سیستم اطفای حریق دوستدار محیط زیست با سرعت پاسخ دهی بالا می باشد. اینرجن (Inergen) شامل 52% نیتروژن، 40% آرگون و 8% دی اکسید کربن می باشد. هدف اصلی سیستم Inergen حفاظت از جان و اموال و محیط زیست می باشد.
همچنین با توجه به اینکهinergen یک سیستم غیر خورنده بوده و مواد تجزیه پذیر در آتش را تشکیل نمی دهد، تاثیری (تاثیر مخرب) بر روی تجهیزات الکتریکی یا دستگاه ها ندارد. Inergen آتش را با کاهش اکسیژن محیط به زیر 15% خاموش می کند. این درصد نقطه ای است که بیشتر مواد قابل احتراق دیگر قادر به سوختن نمی باشند. به طور همزمان دی اکسید کربن موجود در سیستم Inergen، جذب اکسیژن توسط بدن انسان را تحریک می کند. بنابراین، این فرایند هر فردی که در محیط خطر با سطح اکسیژن پایین به دام افتاده باشد را محافظت می کند. در طول 10 ثانیه اول تخلیه گاز سیستم Inergen، سطح اکسیژن به قدری کاهش پیدا می کند که رشد حریق متوقف می شود. همانطور که سطح اکسیژن محیط افت می کند، اندازه و شدت آتش نیز به قدری کاهش پیدا می کند که حریق به سرعت خاموش می شود.
برای سیستم های اتوماتیک، سیستم اطفای اینرجن (Inergen) می تواند توسط تجهیزات کنترلی و آشکارسازی حریق فعال شود. همچنین در صورت نیاز امکان فعال سازی دستی (غیر اتوماتیک) این سیستم نیز وجود دارد.
محیط هایی که می توان از سیستم اطفایInergen استفاده کرد.
• مراکز داده (دیتا سنترها)
• سوئیت های کامپیوتری (Computer Suites)
• اتاقUPS
• نواحی و اتاقهای مخابراتی (Telecommunication Areas)
• مناطق ذخیره سازی نوار (Tape Storage Areas)
• اتاق تابلو (Switchgear Rooms)
• خزانه
• نواحی تجهیزات فرایندی (Process Equipment Areas)

سیستم F&G (آشکار سازی آتش و گاز) :
سیستم هایF&G و یاFire and Gas Detection System اغلب در پروژه های بسیار حساس و پیشرفته صنعتی به کار می روند. اینگونه سیستم ها با توجه به نوع برند دارای قابلیت های ویژه و پیشرفته ای جهت اتصال به انواع دتکتورها گاز و شعله و… می باشند. سیستم های F&G به علت هزینه های بسیار بالای آن، اصولا جهت استفاده در پروژه های ساختمانی کاربردی ندارند و اغلب در پروژه های صنعتی نظیر پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، کارخانجات صنعتی و… استفاده می شوند.
از مزایای استفاده از سیستم های F&G می توان به موارد زیر اشاره کرد:
به علت حساسیت فوق العاده بالای پروژه ها و مناطق تحت حفاظت، اغلب این سیستم ها دارای استانداردهای سطح بالای جهانی نظیرUL, FM, LPCB, Atex, SIL و… می باشند.
در برخی از این سیستم ها امکان اتصال تجهیزات سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر نیز وجود دارد.
در برخی از این سیستم ها امکان اتصال تجهیزات سیستم های اعلام حریق کانونشنال نیز وجود دارد.
برخی از اینگونه سیستم ها را می توان جهت کنترل سیستم های اطفاء حریق نیز به کار برد.
امکان نمایش آنلاین میزان گازهای سمی و قابل انفجار بر رو کنترل پنل (بر حسبLEL و یاPPM)
امکان اتصال برخی از سیستم هایF&G به سیستم هایDCS, SCADA, ESD, DCS, PLC و… از طریق پروتکل های ارتباطی استاندارد نظیرModbus وجود دارد.
برنامه ریزی کنترل پنل هایF&G و نوشتن توابع منطقی و کنترلی (Cause & Effect) پیچیده
امکان اتصال به سیستم کامپیوتر و مانیتورینگ آنلاین و ثبت لحظه ای وقایع
برخی از کنترل پنل هایF&G به صورت ماژولار بوده و بر حسب نیاز میتوان ماژول های مورد نیاز را خریداری، نصب و استفاده کرد.

کنترل پنل سیستم های اطفای حریق
کنترل پنل سیستم های اطفاء حریق، بیشتر در مواردی که نیاز به ارتباط و صدور فرامین به سیستم های اطفای حریق مورد نیاز باشند مورد استفاده قرار می گیرند. اساس کار بیشتر اینگونه کنترل پنل ها بر اساس سیستم اعلام حریق کانونشنال به همراه خروجی ها و ورودی های مختص سیستم های اطفاء حریق می باشند.
سیستم های اطفاء حریق در ابتدا برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت نظیر سرورهای شبکه ای که امکان عدم حضور نفر به مدت طولانی در آنها وجود داشت استفاده می شد. اساس کار آنها به این صورت است که دو زون در محلی که قرار است حفاظت اطفای حریق در آن انجام شود قرار می گیرد و قبل از اطفاء حریق و تخلیه گاز، هر دو زون اعلام حریق می بایست فعال شده باشند. (این عمل بخاطر جلوگیری از تخلیه گاز گرانقیمت اطفاء در صورت بروز آلارم کاذب می باشد.)
زمانی که یکی از زون ها حریق را تشخیص دهند کنترل پنل آن را نمایش می دهد و آژیر مرحله اول حریق را فعال می کند. زمانی که زون دوم نیز حریق را تشخیص دهد کنترل پنل آن را نمایش داده و آژیر مرحله اول حریق را متوقف کرده و شروع به زدن آژیر مرحله دوم می کند که دارای تن متفاوتی می باشد. همچنین پنل شروع به شمارش معکوس جهت تخلیه گاز می کند. زمانی که شمارش معکوس کنترل پنل اطفا حریق تمام شود، کنترل پنل دستور تخلیه گاز را صادر کرده و خروجی های آن فعال شده و گاز اطفاء تخلیه می شود.
بیشتر کنترل پنل های اطفاء دارای ورودی هایی جهت انجام دستی تخلیه گاز اطفاء و یا کنسل کردن دستور تخلیه صادر شده توسط کنترل پنل می باشند. همچنین آنها دارای قابلیت هایی نظیر انتخاب حالت دستی یا اتوماتیک می باشند.
سيستم سيل آبی Deluge:
اين نوع در محل هايي است که سرعت حرکت حريق زياد باشد. در این نوع آب افشان (Sprinkler ) فقط دارای یک نازل میباشند و داراي هد مشترك در هنگام عملكرد از تمامي نازل ها آب خارج شده و عمل اطفاء صورت ميپذيرد. عامل عملكرد سيستم اطفاء،عمل نمودن دتکتور حرارتی و یا شستی اعلام حریق می باشد.
سيستم ترWet pip :
در اين سيستم آب بافشار مشخص در تمامي لوله ها وجود دارد و تا سر آب افشان بافشار ثابت ميباشد. درهنگام عملكرد هر اسپرينکلر آب از آن جاري مي شود. سرعت بالا، قابليت اطمينان زياد و عدم تاخير در اطفاء از محاسن آن ميباشد.
ازمعايب :امكان يخ زدگي، خروج آب به علت شكستن ناخواسته آب افشان و خوردگي لوله ها، امكان گرفتگي مجاري به علت وجود مواد معلق در آب.
سيستم تر Dry pipe:
دراين سيستم آب تا پشت يك چك والو يا کنترل والو وجود دارد. سيستم بعد از اين والو ،هدر مشترك و آب افشانها ميباشند که در اين قسمت هواي با فشار بالا (بالاتراز فشارآب) وجود داشته و بدين علت امكان حرکت آب به داخله در و آب افشان وجود ندارد. در هنگامي که هر يك از آب افشانها فعال شد هوا يا گاز از تاز قسمت خشك خارج ميشود،در اين هنگام چك والو به علت تغيير فشار باز ميشود و يا اگر کنترل والو وجود دارد از يك پرشر سوئيچ فرمان گرفته و باز ميشود و آب به داخل هدر مشترك جاري شده و از آب افشان عمل نموده خارج ميشود.
اين نوع سيستم احتياج به کمپرسور هوا يا Pressure switch دارد و به علت عدم وجود آب در هدر مشترك، امكان يخ زدگي آن در زمستان وجود ندارد .ولي سرعت عملكرد آن نسبت به Wet Pipe کمتر است زیرا تمامي هوا بايستي از سيستم خارج و آب به جاي آن وارد شود) .دراين سيستم تجهيزات جانبي مثل پمپ هوا يا گاز ازت، پرشرسوئيچو…. مورد نياز ميباشد. در هنگام عملكرد آب افشان، کمپرسور هوا(ياگاز) از کار افتاده و چك والو يا کنترل والو فرمان باز شدن ميگيرد.

سيستم متناوب Alternate:
در اين سيستم ميتوان در هواي مساعد (تابستان،بهار،پاييز) به عنوان سيستم تر و در زمستان به عنوان سيستم خشک استفاده نمود.
سيستم پيش فعال Pre action:
اين سيستم مانند dry pipe عمل نموده و قسمت بعد از کنترل والو بدون آب (خشك) است ولي فشار هواي معمولي (جو) در آن ميباشد .در هنگام وجود حريق ابتدا بايستيheat detector عمل نمايد تا کنترل والو را باز نمايد ، سپس sprinkler مربوطه عمل نمايد تا آب فقط از آن اسپرينكلر جاري شود. در هنگام عمل نمودن heat detector یا mcp آب در قسمت دوم سيستم جاري ميشود ولي عملكرد هر sprinkler باعث جاري شدن آب از آن ميشود. اين سيستم در جاهايي استفاده ميشود که ريزش آب بدون دليل (عدم وجودحریق) باعث خسارت زيادي ميشود مانند منازل مسکونی و بايگاني دفاتر (با وجود کاغذ و…. ) در اين سيستم شكستن Sprinkler یا لوله ها باعث جاري شدن آب نميشود .اين مورد ممكن است در اثر حرکت جرثقيل ،چنگكو… صورت پذيرد. احتمال يخ زدگي هم وجود ندارد، ولي بازرسي هاي دائمي بايستي انجام پذیرد . برطبق آخرين نسخه استاندارد NFPA 72، سيستم های پيش فعال به سه شکل ميباشد:
Non InterLock pre action
در اين سيستم بعد از کنترل والو يا ديلوج والو، فشار پائين هوا با فشار حداقل 7PSI ( فشار پایین ) وجود دارد. در صورتیکه يک بار آب افشان ها عمل نمايد، افت فشار سيستم توسط فشار سنج، باعث فعال شدن والو شده و آب در سيستم وارد شده و از آب افشان عمل کرده جاری ميشود. در اين سيستم در صورتيکه دتکتور يا پانل اعلام حريق نيز عمل نمايد، والو کنترل فرمان باز شدن گرفته و آب در سيستم جاری ميشود اما تا زمانیکه هيچ آب افشانی باز نشود آب افشانی انجام نمیپذيرد.
Single Inter Lock Preaction
کنترل والو اين سيستم فقط با فرمان سيستم اعلام حريق فعال شده و باز مي گردد .داخل سيستم لوله ها هوا با فشارجو وجود دارد(همانند سيستم قديم).
Duble Inter Lock Preaction
اين سيستم ترکيب دو نوع قبلی ميباشد. هوا با فشار حداقل 7PSI داخل لوله ها و سيستم اعلام حريق ميباشد و عملکرد فقط يک عامل باعث جاری شدن آب داخل سيستم نميشود. اين سيستم جهت جاهائی استفاده ميشود که عملکرد نابجای آب پاشی باعث خسارت فراوان ميگردد.

محاسن سيستم پيش فعال (Pre action )
سرعت نسبتا مناسب، عدم عملكرد بي جا و ايجاد خسارت ، عدم اتلاف وقت نسبت به سيستم هاي ديگر (تلفن زدن به آتشنشاني و… ) از مزايای اين سيستم ميباشد. مقادير آب استفاده شده در اين مورد نسبت به آتشنشاني خيلی کمتر است و خسارت کمتري از بابت وجود آب به بار مي آورد .پاشش اين سيستم بين 8-4 گالن آب در دقيقه ميباشد، ولي سيستم آب پاش آتشنشاني 100 تا 250 گالن ميباشد. به علت پاشش عمودي اين سيستم زمان اطفاء حريق نيز کمتر ميباشد.
آب افشان (Sprinkler )

از سه قسمت تشكيل شده است:
1- سيستم عمل کننده ((link)activation mechanism
2- در يک جهت نظيم (orifice )
3- منحرف کننده (deflector )

سيستم عمل کننده :
اين قسمت در سيستم delouge وجود ندارد و شامل يك درپوش است که از خروج آب جلوگيري مينمايد و يك قسمت به عنوان glass bulb و يا fuse link که درپوش را به شدت فشار داده تا آب بندی شده و ريزش آب يا نشتي نداشته باشد.
در قسمت عمل کننده اسپرينکلر (activate) در نوع fuselink خود ماده ( مانند پلاستيك يا ژله) در داخل orifice وجود دارد که حالت جامد پيدا کرده و مانع خروج آب ميشود ، در هنگامي که حرارت به آب افشان وارد ميشود، به حد مشخص و از پيش تعيين شده که رسيد ، ماده جامد ذوب شده و فشار آب پشت آب افشان باعث خارج شدن آن و پاشش آب ميگردد.
Glass bulb يك کپسول شيشه اي است که در داخل آن مقداری مايع وجود دارد و قسمتي از آن هوا يا گاز ميباشد .در هنگام گرم شدن حجم مايع زياد شده و به حد معين که رسيد مثلا 57درجه سانتي گراد، شيشه ترکیده ، در پوش آزاد شده و عمل پاشش انجام ميپذيرد.

دريچه تنظيم
قسمت فلزي ميباشد که داراي سوراخ با قطر مشخص و از پيش طراحي شده است و مقادير آب خروجي (discharge) را در فشار معين، مشخص می کند.
منحرف کننده
نوعي پره يا صفحه است که به آب تحت فشار که به آن برخورد ميکند حالت ميدهد و باعث پخششدن يكنواخت و پودري شكل ميشود.
شاخص سرعت عملكرد آب افشان
آب افشان استاندارد
دراين نوع سرعت عملكرد اسپرينكلر ((activation حداقل حدود 145[ ft -s]½ ( 80)m-sec ميباشد.

آب افشان سريع
در اين مدل سرعت عملكرد اسپرينكلر حداکثر (ft-s)½ (50)mse90 يا کمتر ميباشد نوع سريع جهت محلهاي يکه حساسيت بالا و يا تغييرات دما یک متر دارند استفاده ميشود. عموما خصوصيات مهم اسپرينکلر بيشتر بستگي به سايز اوريفيسو نوع دفلكتور دارد.
در بحث اطفای اتوماتيک هر سيستم، به آب پاش مخصوص خود نياز دارد. مثلا در سيستم تر به اسپرينكلر wet pipe، یا در سيستم خشک، آب پاش dry pipe نصب میگردد.
انواع آب افشان(ازنظرنوع پاشش آب)
در سال 1955- 1981 انتخاب اسپرينكلر بسيار راحتتر بود در اين زمان فقط دونوع S وجود داشته است:
متعارفconventional:
که به نوع قديمي شهرت داشت.

مه آبSpray :
نوع Spray براي همه موارد بجز مخازن اسكله ها، بار اندازها و… استفاده ميشد.

اکنون انواع اسپرينكلر به شرح زير ميباشد :

متعارفconventional:
در اين نوع اسپرينكلر50% از پاشش آب به طرف بالا (سقف) و 50% به طرف پايين (آف) ميباشد. در بعضي موارد اين مقدار 40% و 60% هم ميباشد .

مخصوص منازل مسکونی residential:
در اين سيستم آب به دو اندازه ريز (بخار-مه آب) درشت پاشش ميشود آب بخار شكل (مه آب) جهت جذب سريع حرارت به علت حجم زياد، سرعت حرکت حريق را کم مي نمايد و منطقه حريق را سرد ميکند .پاشش آب با اندازه درشت در حاشيه به صورت دايره شكل جهت خيس نمودن منطقه و جلوگيري از گسترش حريق کاربرد دارد.
اين نوع اسپرينكلر بسيار مناسب جهت منازل مسكوني ميباشد.

مه آبspray:
اين تيپ تمام آب خروجي را به يك شكل پاشش مينمايد. اين نوع يا کاملا پودري، يا قطر هم توسط و يا قطره درشت(سيل آبي) ميباشد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان