مشاوره رایگان : 021-36619524

اب نما

در ابتدا به این بپردازیم که آبنما چیست؟
آبنما در فرهنگ لغت معماری ایران به سازه ای گفته می شود که در محیط درونی یا بیرونی ساختمان(ویلا ،هتل ،مراکز خرید،شرکت ها و ادارات بزرگ ) ،باغ و فضای سبز ،مکان های تفریحی و … طراحی و نصب می شود.
در آبنما از یک حجم مشخص آب در یک چرخه بسته استفاده می شود که مصرف متغیر آن فقط جبران آب تبخیر شده است.این حجم مشخص آب در مخازن عایق بندی شده نگهداری شده و توسط پمپ ها و نازل های اسپری شونده پمپاژ شده و پس از فرو پاشی مجددا وارد مخازن نگهداری می شوند.
در این فرایند صدای حاصل از فروپاشی آب صدا و صحنه چشم نوازی ایجاد کرده که موجب آرامش روانی بیننده می شود. آبنما در ساختمانها ی قدیم ایرانی به صورت حوض وفواره آب بودند و در محیط های بیرونی نصب می شدند ولی امروزه به صورت مدرن و بسیار زیبا ساخته شده و به داخل ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها و مراکز خرید و گاها منازل شخصی راه یافته اند. آبنما ها نسبت به ابعاد فضا , محیط و سلیقه افراد دراشکال وطرح های مختلف و با مواد مختلف ساخته ، طراحی و نصب می شود.

تاریخچه استفاده از آبنما:
نخستین مستندات یافت شده در باب تاریخ ساخت اولین آبنما به یونان باستانن و حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد..در ایران نیز مستندات یافت شده( مانند بقایای سرامیک) نشان می دهد استفاده از آبنما در باغ ها و منازل اشرافی از حدود ابتدای دهه 20 خورشیدی آغاز شده است. در سال‌های ابتدایی، آبنما در درجه اول به عنوان منبع آب استفاده می‌شد و در کنار آن جنبه زیباسازی هم داشت ، اما با گذشت زمان ، از آبنماها به عنوان یک ابزار صرفا تزئینی و دکوراتیو استفاده شد. در میان آبنماهای باستانی، آبنماهایی که در عصر رنسانس ساخته شدند به علت ترکیب با مجسمه و تندیس از محبوبیت و معروفیت بسیار زیادی برخوردار شدند.

انواع آبنما مزایا و معایب آنها
آبنماي ثابت:
این نوع آبنما یکی از اولین آبنماهای اجرا شده است که به علت سادگی ساختمان و انصب آن در هر جایی می تواند وجود داشته باشد. این آبنما تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند. آبنمای ثابت بیشتر در میادین شهر ها نصب می گردد.
آبنمای کلاسیک:این آبنما ساختمان بسیار ساده ای دارد. نه از نور های رنگی در آن استفاده شده نه خبری از موسیقی و حرکات موزون آب در آن است.در این شکل از طراحی آبنما ، آب خیلی ساده از طبقات سنگی و بسیار شکیل فرو می ریزد و آرامش و سادگی و در عین حال زیبا بودن آن موجب شده تا در اماکن مذهبی بیشتر از این طرح استفاده شود.

آبنمای هارمونیک: این طرح از آبنما ترکیبی از رقص نور ، پاشش و حرکات موزون آب و موسیقی است. فواره های موزیکال و متحرک به همراه نورافشانی سایه روشن(در این نوع آبنما معمولا از یک رنگ نور استفاده می شود) و نازل های پاشش آب با نظم مشخصی باهم کار می کنند تا منظره ای بی نظیر و فوق العاده را برای مردم آماده کنند.این طرح به خاطر روح نوازی فوق العاده ای که دارد بیشتر مناسب باغ ها و مراکز تفریحی است.

آبنمای موزیکال: در اجرای یک آبنمای موزیکال ، آب توسط پمپ‏ها پمپاژ شده و توسط نازلها به هوا پرتاپ می‏شود.با پرتاب آب سنسور های نور ،نور افشانی کرده به رنگهای مختلف درمی آیند و هم زمان موسیقی نیز پخش می گردد.در این طرح از رنگ های مختلف نور استفاده می شود.صدای موسیقی با حرکت آب هماهنگ می گردد.شدت پمپاژ آب ،شدت صدای موسیقی و شدت نور افشانی را مشخص میکند. سیستم های پردازشگر صنعتی متناسب با عدد خروجی فشار آب ،کار میکنند و دستور نورافشانی و پخش موزیک را صادر می کنند.این نوع آبنما مناسب مراکز تفریحی،پارک ها و باغ های دلنواز است.


آبنمای کف خشک: این آبنما یکی از جذابترین آبنماها برای بچه ها و بازی های کودکانه است چرا که در اجرای آن از حوض استفاده نشده و آب روی زمین فرو ریخته و می توان به خوبی آن را لمس کرد.در اجرای آبنمای کف خشک تمام تجهیزات آبنما و سیستم نورپردازی در زیر زمین قرار می‌گیرد و همین امر موجب سادگی عبور افراد از محیط آبنما شده و حس طراوت و شادابی را به رهگذران منتقل می‌کند.ساختمان آبنمای کف خشک، شامل: نازل کف خشک، نازل فواره و پروژکتور می باشد. نازل فواره در این آبنما معمولا یکی از انواع نازل کومت، پفکی یا فوم، جت هواخور و اگزوزی انتخاب می گردد. برای اجرای آبنمای کف خشک ، یک مخزن متناسب با تعداد نازل ها، داخل زمین ساخته می شود.
آبنمای تعاملی: این ابنما نیز مشابه آبنمای کف خشک فاقد حوضچه و استخر است و آب روی زمین فروریخته و برای مردم قابل لمس است با این تفاوت که در این طرح افراد می توانند با نازل ها ارتباط برقرار کرده و آنها را باز و بسته و کم و زیاد کنند.انسان با حرکت خود دستور می‌دهد که آب از نازل‌ها خارج شود و یا اینکه آب خروجی از نازل قطع گردد و به همین علت نام آبنمای تعاملی برای این طرح انتخاب شده است.


آبنمای متحرک: دراین نوع آبنما ترکیبی از روش های مکانیکی و الکترونیکی با استفاده از پردازشگر های صنعتی دست به دست هم می دهند تا حرکاتی مثل بال زدن پرنده ،باز و بسته شدن غنچه و رقص همراه با نور ایجاد شودآبنمای متحرک نوع بسیار مدرن از آبنماها است. نازل‌ها در این نوع از آبنماها حرکت خود را از گیربکس‌ها دریافت می‌کنند و با دستور پردازشگر حرکات برنامه ریزی شده را پیاده می کنند.این نوع آبنما در استخر های بزرگ و در پارک ها و مناطق گردشگری بزرگ اجرا می شود و در شی نمای بی نظیری ایجاد می کند.


المان تلفیقی با نور و آب:در این آبنما خبری از موسیقی نیست.پمپ های پمپاژ دهنده آب سنسور های نور را نیز فعال می کنند و تناسب با فشار آب نور کم و زیاد می شود.تلفیق نور و آب و سادگی این آبنما آن را یکی از انتخاب های کاربردی برای هتل ها و مراکز خرید کرده است.


آبنمای نوشته و تصویر: این نوع از آبنما از دسته آبنماهای دکوراتیو و مدرن محسوب می شود که در آن قطرات آب با استفاده از جاذبه زمین و تکنولوژی پردازشگر ها در قالب هایی که به صورت نوشته هستند پمپاژ می شوند و منظره ای بسیار مدرن ایجاد می کنند.
آبنمای آب و آتش: این نوع آبنما دو عنصر آب و آتش را با یکدیگر تلفیق می‌کند تا زیبایی را به اوج برسانند. آب از فواره به بیرون پرتاب شده و ناگهان آب که منجر به خاموشی آتش می‌شود خود آتش می‌گیرد و در طول مسیر می‌سوزد.این طرح بیشتر در مناطق گردشگری بسیار خاص که زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است استفاده می شود.


آبنمای دکوراتیو: این طرح ترکیبی از سنگ و صخره ،پوشش گیاهی ،آب و ماهی است و به گونه‌ای که اخیراً به جای استفاده از آکواریوم در محیط‌های داخلی آبنماهای دکوراتیو نصب می‌شوند که در نوع خود بدیع و زیبا خواهند بود.آبنمای جامپینگ جت: یکی دیگر از مدرن ترین نوع آبنما بی شکجامپینگ جت می باشد.همانطور که از نام انتخاب شده برای این آبنما مشخص است در این طرح از پرتاب آب با نازل های بیار قوی و پیشرفته تا ارتفاع حدود 30 متری استفاده می شود.. این دستگاه با تبدیل آب به یک میله شیشه‌ای زیبا و پرتاب آن جلوه‌ی بسیار زیبایی به وجود می‌آورد. نازل های بلند پرتاب با کمک هوای فشرده، آب را به ارتفاع حدود ۳۰ متر پرتاب می کنند و تصویر با شکوهی را در دو رینگ کناری المان ایجاد می کنند.


آبنمای مه پاش: در اين نوع آبنماها با استفاده از نازل‌های آب به صورت پودر در آمده و در اطراف پخش شده و با نور ترکیب می شود. به علت سادگی و جذابیت این نوع آبنما بسیار پرکاربرد بوده و در اکثر رستوران ها ،آلاچیغ ها و باغ ها به چشم می خورد.


در این مقاله سعی کردیم تا با جمع آوری اطلاعات بخشی از هر آنچه در ارتباط با آبنما موجود است در اختیار شما قرار دهیم.اندکی از تاریخچه آبنما گفتیم و شما را با انواع مختلف آبنما و ساختمان و کاربردش آشنا کردیم.امید است تا با ارائه این مقاله توانسته باشیم به سوال آبنما چیست پاسخ داده و انواع آبنما و مزایا و معایب ش را برای شما به خو بی شرح داده باشیم.

Call Now Buttonمشاوره رایگان